השקעה בסניקרס?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

לכל מי שהשקיע כסף בעשור הקודם, וגם לפני כן – כדאי לכם לקרוא את הפוסט הבא עם ראש פתוח, כי הוא הולך להיות יוצא דופן. כשאנחנו חושבים ומדברים על נכסים אלטרנטיביים, ישר קופץ לנו לראש: נדל"ן, תשתיות, אנרגיה, ומתכות. בעשור הבא ומעבר לכך, נכסים אלטרנטיביים להשקעה יראו שונה מאלה שתיארתי עכשיו – הם יהיו יותר נזילים, סחירים, וגם קלים יותר להחזקה. איך? בגלל הטכנולוגיה.

מי חשב על להשקיע בסניקרס?

אז איך הגענו לכאן?  

נגישות – עד היום, הנכסים האלטרנטיביים היו יחסית מוגבלים בנגישות – לא הרבה אנשים ידעו או יכלו להכנס לקרן נדל"ן, PE או לשים כספם במקומות אקזוטיים אחרים. בשנה-שנתיים האחרונות, ראינו פריצת דרך משמעותית בכל הנוגע לאופי בו אנשים נגישים להשקעות. כיום הרבה יותר קל לנו לעשות הכל דרך המחשב וגם הסמארטפון כמובן. בתחום הפיננסים, ראינו גם עליית מדרגה משמעותית עם פלטפורמות חדשות שמציעות מסחר מניות, תשלומים וגם השקעות אלטרנטיביות דרך האינטרנט, תוך כמה קליקים. הרבה מהם אפילו מציעים זאת ללא עמלות. 

קהל משקיעים חדש – התוצאה של נגישות מוגברת והסרת מחסומים להשקעה, פתחה את הדלת לקהלים שלא ראינו לפני כן מסביב לשוק ההון. דור הZ וגם מילניאלים הרבה יותר מחוברים לסמארטפון שלהם מהדורות הקודמים, וכתוצאה מכך – קל להנגיש להם מוצרי השקעה מהסוג החדש. 2020 הוכיחה לנו ששוק ההון משנה את האופי שלו בעקבות קהל המשקיעים המתעדכן – זה לא קרה עד שלא הגיעה תשתית טכנולוגית חדשה. 

בארה"ב, אפליקציות כמו Cash app, Robinhood, Venmo, Bettermint, Wealthfront ו PayPal מהוות איום ממשי על הבנקים. הסיבה לכך היא שברגע שהן מספקות תשתית תשלומים, אין דבר שעוצר בעדם מלמכור מניות, קריפטו, להיות כרטיס אשראי או בנק לכל דבר. כיום אנחנו עדים לכך שאנשים משנים את הרגלי השימוש שלהם בכסף גם בישראל – ועושים העברות כספים לאנשי הקשר שלהם בטלפון דרך ביט לדוגמא.

יותר אנשים מחוברים לאפליקציות מהסוג הזה, וכתוצאה מכך – יותר אנשים חשופים להשקיע כסף.

במה אפשר להשקיע כסף באופן דיגיטלי, חוץ משוק ההון?

משקיעים שרוצים לחשוף עצמם להשקעות אלטרנטיביות ב2020, יכולים לחשוב על קריפטו כמובן – מוצר השקעה שבנוי על האינטרנט מבסיסו. אנחנו עדים לתאבון הדור הצעיר להחזיק ביטקוין ומטבעות נוספים כנכס גידור נגד אינפלציה. בחודשים האחרונים, המוסדות גם התחילו לעשות זאת, אם כי לקח להם קצת לא מעט להבין את הערך בהחזקת הייצור המשונה הזה. 

חוץ מביטקוין, שדיברתי עליו כנכס אלטרנטיבי בפוסט קודם, קשה לקבל נכס נזיל וסחיר מחוץ לשוק ההון – שיכול לתת תשואה משמעותית על הכסף בסביבת ריבית אפס. אז מה עושים? מתחילים להמציא נכסים חדשים. 

דברים חדשים כמעט תמיד נראים מוזרים בהתחלה. כיום, ישנם נכסים חדשים שנראים מוזרים לא פחות מביטקוין ב2011, אך טומנים בתוכם פוטנציאל ענק להתעוררות שווקי הון חדשים ונזילים – שפתוחים לכולם.

דור הZ מכור לסניקרס

בשנים האחרונות, סניקרס קיבלו סטטוס מיוחד – הם כבר מזמן לא רק נעליים. מסתמן שיש אנשים שהפכו לאספני סניקרס (sneakerheads), הם קונים ומוכרים נעליים מיוחדות – באספקה מוגבלת. מדובר פה בדינמיקה דומה לזו של אספני יין, שעונים וגם קלפי בייסבול – שראו עלייה בפופולריות גם בשנים האחרונות. 

פלטפורמת המסחר לסניקרס, GOAT – ראתה עלייה חדה בשימוש בפלטפורמה בשנה האחרונה וקיבלה שווי של 1.75 מיליארד דולר בשוק הפרטי. דוגמא נוספת היא פלטפורמה מקורית בשם Rally rd, דרכה ניתן להשתתף במכירה פומבית של מכוניות אספנות נדירות, שעונים, נעליים, קלפים, פוסטרים וגם יין. 

בRally, לא צריך לקנות את המוצר השלם לבד ולשלם עשרות או מאות אלפי דולרים – דרך הפלטפורמה משקיעים קונים מניות במוצר שמועמד למכירה, ולמעשה רוכשים חלק ממנו שהופך לסחיר בתוך הפלטפורמה מאוחר יותר. למעשה, כל אחד בעל חשבון בנק (אמריקאי בלבד, כרגע), יכול להשקיע במוצרים כמו נעלי "ג'ורדנס" מקוריות שלבש מייקל ג'ורדן במשחק NBA, פורשה 77' ועוד – החל מכמה דולרים בודדים למנייה.

נכסים למכירה דרך פלטפורמת Rally. Rd בארה״ב

פלטפורמה כמו ראלי עדיין בחיתוליה, ומשרתת כרגע כ200,000 משתמשים בלבד. הם השקיעו עד כה ב120 הנפקות בשווי כולל של קצת יותר מ15 מיליון דולר, לפי טקראנצ'

חוץ מראלי, איביי גם רואה עלייה משמעותיות במסחר במוצרי אספנות מהדור החדש – אנשים קונים ומוכרים מוצרים כמו קלפי פוקימון נדירים, סניקרס, מכוניות וכל השאר. איביי הכריזה לאחרונה שהיא הולכת להפוך את הפלטפורמה לבטוחה יותר למסחר בנעלי סניקרס, דרך קמפיין authentication לכל נעל בפלטפורמה שתימכר מעל $100 – על מנת למנוע הונאת קונים דרך זיופים.

באמצע דצמבר 2020, סטארטאפ שוק האספנות StockX גייס 275 מיליון דולר לפי שווי של 2.8 מיליארד דולר מקרן טייגר גלובל. StockX משרתת אספני סניקרס, בגדי רחוב, שעונים ועוד – ומאפשרת להם לקנות ולמכור מוצרים ייחודיים דרך הפלטפורמה באופן מאובטח. הפלטפורמה ראתה זינוק של 500% עבור עסקאות בצד המוכרים, תוך שהיא ממשיכה ללחוץ על הגז ולהרחיב את היצע המוצרים בפלטפורמה. StockX הוקמה במטרה לשרת את קהל המזרח – הונג קונג, סין ויפן, שם שוק האספנות נמצא כמה צעדים קדימה בהשוואה למערב.

הערך בהשקעה בנכסים מסוג כזה הוא בראש ובראשונה – קניית מוצר שאין הרבה כמותו. במקרים רבים יש רק מהדורה אחת, כמה בודדות או כמה אלפים במידה ומדובר בסניקרס. 

אחזקת נכסי אספנות נדירים אומרת לנו כמה דברים כמשקיעים: 

  1. תמחור מוצר אספנות נתון לשליטת המוכר, יותר מאשר במניות, בגלל האספקה המוגבלת. ככל שהמוצר יותר פופולרי בקרב משקיעי אספנות, וההיצע ממנו מוגבל – ערכו יעלה עם הזמן.  
  2. מוצר האספנות לא נסחר כל הזמן, לכן אין עליו בהכרח תג מחיר בכל עת – זהו יתרון פסיכולוגי משמעותי בהשוואה לנכסים סחירים. יחד עם זאת, נעלי סניקרס כן נסחרות באופן נזיל, יותר ממכוניות נדירות – לכן כן אפשר לדעת כמה הנעל שווה בכל עת, ולפיכך גם תיק האחזקות שלך.
  3. מוצרי אספנות נהנים כיום מטרנד הדיגיטל – זה מאפשר למוכרים לסחור בקלות יתרה מבעבר – אז מוכרים היו נוסעים לפגוש סוחרי אספנות, ולמכור או לקנות מוצר שלם בלבד. היום ניתן למכור את המוצר לאלפי אנשים במקום לאדם אחד, מנוחיות הספה בבית.  

השקעה מחושבת במוצרי אספנים מסוג זה דורשת ידע מוקדם וגם אסטרטגייה, בדיוק כמו בשוק ההון שידענו עד היום. בניגוד לסטיגמא בשוק ההון, משקיעים חדשים יותר דווקא מצטיינים כיום בהבנת פופולריות במוצרים אלו, וגם כיצד לסחור בהם על מנת לייצר רווחים. הרי זה הגיוני שבן 20-30 ידע יותר טוב מה ערכה האמיתי של נעל סניקרס נדירה, מאשר חובב שוק ההון בגיל 42. 

העולם החדש הזה מעביר כח השקעה משמעותי לידם של הצעירים, שאוהבים נכסים מסוגים חדשים ומוכנים להתנסות בחווית השקעה שונה לחלוטין במסחר טיקרים בשוק ההון. חווית המסחר בGOAT וראלי היא ויזואלית, מגרה יותר, וגם עם רף השקעה מינימלי – שנותן למשתתפים כח חזק יותר כקהילה. כיום, משקיעים מסוג זה משתפים ידע, חולקים קבוצות השקעה וסוחרים בדברים שרק הם יכולים להבין. 

מוצרי השקעה בקטגוריית האספנות נמצאים לדעתי בסיטואציה בה הם עתידים לצבור אף יותר פופולריות בשנים הבאות, כאשר משקיעים נוספים יחשפו לעולם ההשקעות הדיגיטלי. אם בעבר אמנות נחשבה לנכס אטרקטיבי ששומר על ערכו, היום באותו הסל אפשר למצוא סוגי נכסים רבים אחרים. 

לא הכל ורוד – מוצרי אספנות סובלים ממס רווחי הון גבוה בארה"ב – 28% על הרווחים, אל מול 15% מס רווחי הון (עבור רוב האנשים) על מניות לדוגמא. יחד עם זאת, חלק מאספני סניקרס לדוגמא יכולים להצהיר על ההכנסות שלהם ממכירת סניקרס בתור תחביב עד גבול מסוים. 

בצד השני של העסקה, אפשר לשער שהמרווחיות הגדולות הן יצרניות מוצרי האספנות כמו נייקי ואדידס – הן שולטות על ההיצע בשוק, המחירים וכמובן גם ממשיכות לייצר דגמים אקזוטיים חדשים כל הזמן. לא יהיה מפתיע לחשוב שנייקי או אדידס יוכלו לקנות בשלב מסויים פלטפורמה כמו ראלי, GOAT או StockX – ולנסות להשתלט על שוק האספנות בצעד נוסף. 

בשנה שעברה, נייקי דיווחה כי אסטרטגיית הe-commerce התקדמה בקצב שווה ערך ל 3 שנים במהלך 2020, וראתה זינוק של כ83% במכירות באינטרנט – שתורגמו ל30% מהמכירות הכוללות בשנה הנוכחית. למי שעדיין חושב שצרכנים יחזרו להרגלי צריכת מוצרים בחנויות פיזיות – בהצלחה. 

כמה גדול זה יכול להיות?

קשה לי לראות גופים מוסדיים נכנסים ל"השקעות" מסוג כזה בשלב הנוכחי, בו שוק הסניקרס מוערך בכ1 מיליארד דולר כיום. מהצד השני, קשה להתעלם מהעבודה שיש מאות אלפי ואף מיליוני אנשים שקונים וגם מוכרים סניקרס באופן עצמאי או דרך הפלטפורמות השונות. באופן אישי, אני חושב שהפוטנציאל הגדול הוא לא בהכרח בסוג המוצר (סניקרס, שעון, בגד, מכונית), אלא באופי בו הנכסים הללו נסחרים כיום, ובעתיד.

חשיבות הטרנד הזה היא בעיני יותר גדולה מהסניקרס עצמם. ההבטחה הגדולה היא חלוקת נכסים נוספים לשברי אחזקות – מניות שכל אחד יכול להחזיק, ולסחור בהם. מכירות פומביות של מכוניות עתיקות בשווי מאות אלפי דולרים פעם היו הולכים רק לזוכה אחד גדול, שהיה צריך להציע את המחיר הגבוה ביותר (ולעתים גם לשלם יותר מידי כתוצאה מכך). כיום, נכס שווה ערך יכול להימכר לאלפי אנשים שיהפכו לבעליו לכל דבר. אף יותר אטרקטיבי מכך, הם יוכלו לסחור בו בנזילות מוגברת בגלל יותר קונים פוטנציאליים. 

ניתן לדמיין עתיד בו כל אחד יוכל לחלק את ההשקעות שלו מחוץ לשוק ההון בקלות – בין אם זה נדל"ן או נכסים אלטרנטיביים אחרים – ללא סכום מינימלי משמעותי שיהווה כמחסום. בעתיד כזה, המרוויחים הגדולים יהיו כולם – זה יהיה קל יותר להשקיע, ולנהל אסטרטגיית השקעה סולידית עם פיזור נכסים, ללא סף השקעה מינימלי. הנזילות תהיה גבוהה יותר באופן משמעותי, והמחירים בשווקים יהפכו ליותר תחרותיים בגלל היצע מוגבר.

עבור משקיעים – זה חדשות נהדרות, שבאות עם שיעורי בית לעשות. הסיבה לכך היא שמי שנמצא בשוק מספר רב של שנים רגיל לאופי השקעות שונה. לא סתם לקח זמן לדור המשקיעים הגדולים מהדור הוותיק (ריי דליו, באפט) להבין מה זה ביטקוין – אפילו למשקיעים פתוחי מחשבה כמוהם זה קשה למצוא היגיון בדברים שלא ראו מעולם בעבר לאורך קריירת ההשקעות שלהם. 

לא אתפלא אם לרבים מהקוראים עדיין קשה להבין על מה לעזאזל אני מדבר פה עם השקעות בנעליי כדורסל או שעונים, אבל בכל זאת – זה משהו שקיים, צומח ואי אפשר להתעלם ממנו. הדור הבא של המשקיעים ממשיך לשנות לדור הקודם את חוקי המשחק ומציג נכסים חדשים. האם זה משהו שיתפוס תאוצה מעבר ל2-3 שנים הקרובות? את זה רק הזמן יגיד. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
גלילה לראש העמוד

כותב התוכן באתר הינו משקיע חובבן. האמור באתר אינו מהווה יעוץ מקצועי או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
כל המסתמך על תכני האתר מבלי להיוועץ בבעל הרישיון המתאים עושה זאת על אחריותו בלבד. האתר עושה שימוש בקבצי עוגיות. (תנאי השימוש)

כותב תוכן האתר הינו משקיע חובבן. האמור באתר אינו מהווה יעוץ מקצועי או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
כל המסתמך על תכני האתר מבלי להיוועץ בבעל הרישיון המתאים עושה זאת על אחריותו בלבד. האתר עושה שימוש בקבצי עוגיות. (תנאי השימוש)