איך לחסוך אלפי שקלים בהמרת מט"ח (דרך אינטרקטיב ברוקרס)

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

ב2020, כולם משתמשים במטבעות חוץ בשלל סוגים וגוונים. הרוב הכולל לא מודע לעלויות הכרוכות בפעולות המרת המטבע דרך חברת האשראי או הבנק. כולם רוצים לעשות כסף, וכמה שיותר! הבנקים מצטיינים בחזירותם כשזה נוגע לקניית מט"ח ישירות דרך חשבון הבנק, שלא לדבר על חיוב מט"ח דרך כרטיס האשראי השקלי, שגורר בתוכו עמלות שימוש נוספות. 

כבר 8 חודשים עברו מאז שהפרדתי את הבנק והכרטיס דרכו אני מבצע רכישות במט"ח – והחיסכון כבר הגיע למאות שקלים, בלי שהייתי צריך לעשות הרבה יותר. 

כבר לימדתי חברים ומשפחה כיצד לעשות זאת, ועכשיו אני רוצה לעזור גם לכם כיצד לחסוך בעלויות קניית מט"ח – אחת ולתמיד!

במדריך הבא, אני רוצה ללמד אותך כיצד לחסוך אלפי שקלים במהלך חייך דרך קניית מט"ח מחוץ לבנק, באופן בטוח, דרך פלטפורמה מפוקחת רגולטורית. 

אז איך עובד עניין העמלות במתכונת הבנקאית/אשראי הרגילה? 

בד"כ , מדובר בשתי פרמטרים המשוכללים בעלויות רכישת מט"ח דרך פלטפורמת הבנק או חברת האשראי: 

  1. עמלת פעולה – עמלה קבוע אותה גובים ממך עבור כל פעולה הכוללת רכישת מט"ח אל מול מטבע שקלי או אחר. העמלה הזו בד"כ מתבטאת ב% מסויים מסכום העסקה שהבנק לוקח לכיס בגלל שהוא קנה לך מט"ח עבור תשלום בכרטיס אשראי עבור קנייה בחו"ל. בעת רכישת מט"ח בבנק עבור חשבון המט"ח בבנק(המרת שקל לדולר, נניח), הבנק בד"כ יקח עמלה קבועה (17 ש"ח בבנק הבינלאומי) עבור כל קנייה ללא קשר לגודל הרכישה. 
  2. תמחור המטבע – הבנק או חברת האשראי מכתיבה שערי מטבע משל עצמה, כך שהיא מרוויחה כסף אפילו רק מפעולת המסחר. נניח והדולר נמצא בשער יציג של 3.4 ש"ח, הבנק יתמחר אותו ב3.48 ש"ח לדוגמא, כך שעל כל דולר בודד שהוא מוכר לך, הוא ירוויח 8 אגורות לצורך ההמחשה(זה יוצא קצת פחות מזה, כי גם לבנק יש הוצאות).
    אותו הדבר יקרה כאשר תרצה למכור לבנק מט"ח – הוא יתמחר את המטבע מתחת לשער היציג (נניח 3.37 ש"ח במקרה שלנו), כך שהוא יוכל למכור את אותו המטבע מאוחר יותר ב3.48 ש"ח ולהרוויח 11 אגורות עבור כל דולר שימכור! בנק זה עסק לא רע. 

מבין השניים, סעיף 2 משמעותי יותר בחשיבות שלו מבחינת חישוב העלויות לרכישת המטבע,
בגלל התמחור הבנקאי שמאפשר לבנק למכור ביוקר. אתן את הדוגמא הבאה לצורך ההמחשה:

אני רוצה לקנות 10,000 דולר אמריקאי לצורך רכישת ני"ע. בנק הבינלאומי יחייב אותי לפי השערים הבאים: 

שערים אלה להמחשה ונכונים לתאריך ה17.08 בבנק הבינלאומי. השערים נשארו זהים גם ב18.8 משום מה, למרות שהדולר נפל מעט במהלך היום. (עדכון, בדקתי שוב ב19.8, ושאר המכירה ירד בהתאם לאירועי ה18.8 בדילאי של יום, וכעת עומד על 3.4380).

תחילה אחשב את העלות הנקייה של רכישת המטבע ללא העמלות, לפי תמחור הבנק:

אני קונה 10,000 דולר, לפי שער של 3.4430 ש"ח (כ3.5 אגורות מעל השער היציג). 

בשקלים, המטבע יעלה לי 34,430 ש"ח לפני עמלות הבנק (נשאיר בצד כרגע את ה17 שקלים). 

34,090 ש"ח, זה הסכום שהייתי משלם באם הייתי קונה את המטבע בשער היציג. 

יש כאן פער שמצטבר ל340 ש"ח בין שתי השערים עבור אותה העסקה – זה מתורגם לכ1% מסכום העסקה שהולך לבנק.

אפשר לקבל יותר מזה…

תכירו את פלטפורמת אינטרקטיב ברוקרס

אינטרקטיב היא פלטפורמת המסחר מהגדולות בעולם, דרכה מיליונים סוחרים בשוק ההון, מט"ח, אופציות ועוד. היא פלטפורמה אמריקאית, בישראל קיים גוף נוסף שנקרא אינטרקטיב ישראל ומתיימר להציע שירותים עבור הקהל הישראלי המעוניין בשימוש בפלטפורמה. אני כמובן ממליץ להשתמש אך ורק בפלטפורמה הרשמית שנקראת Interactive Brokers, ונמצאת בכתובת הבאה:

https://interactivebrokers.com/en/home.php

אינטרקטיב היא גוף מסחר עצום שמזיז סכומים אדירים של כסף מסביב לעולם, בכמה וכמה רמות מעל בנקים ישראליים, לכן הוא מקבל עסקאות טובות לרכישת מט"ח, וכך הוא מאפשר לסוחרים בפלטפורמה לקבל גישה לשערי המט"ח הטובים ביותר שאפשר לקבל (עד כמה שידוע לי). האנשים שמשתמשים בפלטפורמה של אינטרקטיב הם בד"כ בעלי ידע יותר מתקדם במסחר ולכן רוצים להשתמש בפלטפורמה האטרקטיבית ביותר עבורם, הן מבחינת עלויות וגם נוחיות שימוש. אינטרקטיב עונה בדיוק על הצרכים האלה, ולכן השירות שלהם עולה בכמה וכמה רמות על של הבנק, במיוחד כאשר זה מגיע לרכישת מטבע. 

עכשיו נחזור לעסקה שרציתי לעשות, רכישת 10,000 דולרים באמצעות שקלים. 

עסקה כזו, לפני עמלות פעולה הייתה עולה לי 34,430 ש"ח דרך בנק הבינלאומי.

באינטרקטיב ברוקרס, הייתי משלם 34,036 ש"ח (לפני עמלת רכישה של בין 6-8 שקלים):

כ400 שקלים שנשארים אצלי בכיס אם אבצע את העסקה דרך אינטרקטיב ברוקרס בהשוואה לבנק. 

אין פלא, מדובר פה בסך הכל בכלי אחר לגמרי, שמשרת קהל אחר בעל גישה למחירים יותר טובים בכל הנוגע למסחר ני"ע/מט"ח. הבנק משרת אנשים פשוטים, בלי המון ידע או תשומת לב במקרים רבים, לכן הוא יכול להרשות לעצמו לגבות עמלות גבוהות. 

רגע, רגע, איפה הקאצ'?

הקאצ' בשימוש באינטרקטיב ברוקס, הוא שמדובר בחשבון נפרד מהבנק הפרטי, ולכן צריך "לטעון" אותו בכסף בכל פעם, וגם להתרגל לשימוש בפלטפורמה – שנראית כמו פלטפורמת מסחר ולא כמו אפליקצייה של הבנק. 

עסקאות מט״ח באינטרקטיב עולות בד״כ 1-2$ לכל פעולה.

אחרי מספר חודשים בפלטפורמה – אני אכלתי את הקש בשבילכם, לכן אשמח לשתף אתכם איך בדיוק זה קורה, ומה צריך לעשות על מנת להמיר מט"ח בהצלחה דרך אינטרקטיב ברוקס. 

שלב 1:

בשלב הראשון, יש לפתוח חשבון משתמש חדש באינטרקטיב ברוקרס (מסוג Individual עבור יחידים). צריך למלא מספר פרטים ולעבור על כל התכנים תחת תשומת לב מלאה. מדובר פה בפתיחת תיק השקעות לכל דבר, לכן כדאי לשים לב לפרטים ולמלא אותם בצורה המדוייקת ביותר. בנוסף יש להכין מסמכים נוספים לאימות זהות. לאחר מכן יש לחכות שהפלטפורמה תאשר את פתיחת התיק, ולהתחיל לסחור!

שלב 2:

בשלב השני יש לטעון את החשבון בכסף, על מנת להתחיל לסחור בני"ע או מט"ח. 

בשלב זה, כל שצריך לעשות זה ליצור התראה במערכת על כך שאנחנו הולכים להעביר כסף אל החשבון שלנו – על מנת שהמערכת תדע לשייך את ההעברה לחשבון שלנו. יש ללחוץ על כפתור הtransfer funds, ולעקוב אחרי ההוראות שלהם בהזנת פרטי חשבון הבנק ממנו תשלחו את הכסף, על מנת ליצור התראה על deposit לחשבון. 

לאחר מכן, מזינים את סכום הכסף אותו רוצים להעביר ושולחים את ההתראה למערכת. 

בשלב זה, תקבלו את פרטי החשבון המדוייקים אליהם תצטרכו להעביר את השקלים. כאן כל הטריק באינטרקטיב ברוקרס – יש להם חשבון בנק שקלי בישראל (כרגע בסיטי בנק), מה שמאפשר לנו להעביר אליהם כסף בקלות ובזול. חשוב לציין שיש לבצע את ההעברה דרך מערכת זה"ב בלבד(ככה הם מבקשים), אני עד היום העברתי ככה וזה בד"כ מופיע כבר בחשבון שלי באינטרקטיב באותו היום. יש כאלה שאומרים שלא באמת חייב להעביר במערכת זהב, אני לא ניסיתי כי אני מעדיף להוציא כל פעם 5.5 ש"ח על העברה בטוחה ומהירה מאשר להתעסק עם העברה שנתקעה/לא זוהתה במערכת. 

לאחר שיידענו את המערכת על ההעברה, כעת נעביר כסף לחשבון באינטרקטיב. 

חשוב מאוד – כשאר מבצעים את ההעברה, יש להזין את מספר IBAN, ומספר הלקוח שלכם באינטרקטיב(מופיע בהוראות ההעברה) בשדה ההערות בהעברה דרך הבנק שלכם, זה אמור להיראות ככה – שם מלא / 00000. 

בלי זה אינטרקטיב לא תוכל לשייך אליכם את הכסף. 

אם תעבירו את הכסף דרך מערכת זה"ב, הכסף אמור להכנס אליכם לחשבון בתוך יום עסקים בד"כ. 

אני ממליץ לשמור את פרטי החשבון של אינטרקטיב במקום נוח מחוץ לפלטפורמה על מנת להקל בביצוע העברות חוזרות. ישנה גם אפשרות לבצע התראה חוזרת במערכת אחת לחודש עבור סכום קבוע של כסף, אותו ניתן להעביר אוטומטית דרך הוראת קבע דרך הבנק שלכם – פתרון לא רע למי שמשתמש במט"ח באופן קבוע!

שלב 3:

יששש! הכסף אצלינו בחשבון באינטרקטיב! כעת ניתן להתחיל לסחור בעזרתו! 

הצעד הראשון שלנו, בין אם אנחנו מעוניינים לקנות מניות או רק מט"ח, יהיה להמיר את השקלים בחשבון שלנו למט"ח – במקרה שלנו, זה דולר. 

אנחנו נפתח את הלשונית מצד שמאל ונלחץ על Convert Currency. 

לאחר מכן יפתח לנו חלון כזה, בו נוכל לבחור את המטבע, הסכום ולבצע את העסקה. 

זהו! לחץ השלמת העסקה אנחנו נראה דולרים אצלינו בחשבון. 

שלב 4:

כעת נוכל להשתמש בדולר לרכישת ני"ע בתוך הפטלפורמה, או לחילופין – למשוך את המט"ח שלנו בחזרה לחשבון בנק עבור שימוש אישי. כעת אדגים כיצד עובדת המשיכה לחשבון הבנק:

חשוב לציין שהמערכת לא מאפשרת למשוך מטבע חשבון הבנק מיד לאחר המרה למט"ח אחר מסיבות רגולטוריות ולמניעת פעילות פלילית. אני מצאתי שניתן למשוך כסף רק לאחר 2 ימים מרגע ביצוע ההמרה כאפשרות המוקדמת ביותר. אין מה להלחץ, פעולה זו באה להגן עלינו, רק חשוב לקחת את זה בחשבון למקרה שאתם בונים על הכסף לרכישה מסויימת. 

כעת אנחנו נרצה ליצור התראה במערכת על כך שאנחנו רוצים למשוך כעת כסף מהחשבון שלנו לחשבון הבנק שלנו – גם זה מתבצע מאיזור Transfer Funds בחשבון שלכם. הפעם אנחנו נבחר בMake a Withdrawal ונמלא את הפרטים תוך מעקב אחר ההוראות.

לא חייב למשוך את הכסף לאותו החשבון ממנו שלחתם את הכסף אל הפלטפורמה, רק חשוב שחשבון הבנק יהיה רשום על שמכם ויוכל לקבל את המטבע אותו אתם שולחים – אחרת אינטרקטיב לא תסכים להעביר לשם כסף. 

אני אכלתי קש על הסעיף הזה, כשניסיתי להעביר יורו לחשבון בנק של בRevolut – מסתבר שבו חשבון הבנק הוא לא על שם הלקוח! הם למעשה פותחים לך תת חשבון בדומה לאופי בו עובדת אינטרקטיב, וצריך להעביר כסף לחשבון ע"ש Revolut, ושם לפרט את מספר הלקוח בדיוק כמו שמעבירים כסף לאינטרקטיב. 

אינטרקטיב לא אהבו את זה ולא הסכימו לזהות את Revolut כבנק! שירות הלקוחות הבהיר לי שמצידם מדובר בPayment processor, ולא ניתן למשוך לשם כסף כיוון שהחשבון לא על שמי. כמה אנרגיות ועצבים שרפתי על זה…למזלי, יש לי חשבון יורו נוסף בבנק אחר הרשום על שמי, לשם הצלחתי למשוך את הכסף בלי בעיה בעזרת העברת SEPA שנכנסה אליי לחשבון באותו היום. קלי קלות!

למי שיש חשבון מסוג IBKR – ניתן לבצע משיכה לחשבון בנק בחינם אחת לחודש, כל העברה נוספת מחוייבת בעמלה.

סיכום

אינטרקטיב היא פלטפורמה מעולה לקניית ומכירה של מט"ח. מעבר לזה, אני משתמש בפלטפורמה גם למסחר בני"ע ועד כה באמת שלא נתקלתי בבעיות כלשהן במהלך השימוש. חוץ מזה, יצא לי לנסות את השירות לקוחות שלהם, אני יכול להעיד שהוא נותן מענה מהיר ויכול לענות לכם על כל שאלה במידה ותזדקקו לעזרה בכל שלב בתהליך רכישת מט"ח ומשיכתו! חוץ מזה, אם יש לך שאלות, תגובות או סתם בא לכם להגיב – אשמח לשמוע ממכם בתגובות כאן למטה 🙂

אם תירשם דרך הקישור – תוכל לקבל מניות של אינטרקטיב ברוקרס לחשבון
כחלק משיתוף פעולה עם הבלוג קומפאונד. 

מקווה שהצלחתי לעזור לכם להשאיר יותר שקלים בכיס!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
גלילה לראש העמוד

כותב התוכן באתר הינו משקיע חובבן. האמור באתר אינו מהווה יעוץ מקצועי או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
כל המסתמך על תכני האתר מבלי להיוועץ בבעל הרישיון המתאים עושה זאת על אחריותו בלבד. האתר עושה שימוש בקבצי עוגיות. (תנאי השימוש)

כותב תוכן האתר הינו משקיע חובבן. האמור באתר אינו מהווה יעוץ מקצועי או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
כל המסתמך על תכני האתר מבלי להיוועץ בבעל הרישיון המתאים עושה זאת על אחריותו בלבד. האתר עושה שימוש בקבצי עוגיות. (תנאי השימוש)