המחיר האמיתי של מסחר בחינם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

בחודשים האחרונים, בגלל פלטפורמות מסחר חינמיות חדשות וגם יותר זמן פנוי, נכנסו משקיעים חדשים לשוק המניות. לאנשים לא היה הרבה לעשות בזמן הסגר (אין אירועי ספורט חיים, למשל) וחלקם החליפו את כספי הטוטו בהימורים על שוק ההון. זה בחינם, יש אקשן ודמויות מעניינות כמו אילון מאסק, איך לא נתמכר לזה?

בשנים האחרונות, עולם ההשקעות התפתח ופתח את הדלתות שלו לקהל רחב יותר, שלא מכיר או יודע איך להתעסק עם פלטפורמות מסחר. בנוסף, הרבה ברוקרים אימצו את מודל המסחר החינמי, בו המשתמש לא משלם עבור פעולות המסחר שלו.

לסחור ללא דמי מסחר זה טוב, כי זה פשוט בחינם ולא צריך לשלם לאף אחד כשבא לנו לקנות ולמכור מניות. זה מוסיף תחרות לשוק בצד הברוקרים, יותר משקיעים נכנסים לשוק, וכך הם גם יכולים לחשוף את הכסף שלהם לעולם ההשקעות לראשונה, בגלל מסחר ישר ולעניין, אך בעיקר בגלל הנוחות שמאפשר להם בין היתר גם לרכוש חלקי מניות. נגיד לקנות $100 דולר בAMZN$ 

אפליקציות כמו פפר invest בישראל, וRobinhood בארה"ב, מובילות את טרנד המסחר הישיר מהסמארטפון. כיום, כל אחד יכול לחשב את החשבון בנק שלו לרובינהוד, ולהתחיל לסחור במניות וקריפטו, ישירות מהטלפון, ללא מילוי טפסים מעצבנים, מינימום הפקדה או שיחות טלפון עם מוקדנים. 

זה יכול להיות לגמרי בחינם והממשק משתמש כיף וממכר. חלק מהאפליקציות אפילו מאפשרות לך לסחור ביחד עם חברים, להצטרף לקהילות מסחר כמו eToro. אז למה לא, בעצם? 

אחת מהתאוריות המסבירות את rebound החד בשוק ההון לאחר הנפילה במרץ-אפריל האחרונים, היא בדיוק תופעת המסחר המוגבר של משקיעי retail, שהתחילו להשקיע במניות דרך אפליקציות כמו רובינהוד בזמן שישבו בבית והחליטו להכנס לשוק ההון. כניסה משמעותית לשוק של משקיעים ללא נסיון ממשי במסחר במניות, תורמת לעליות בשווקים בעיקר בגלל אופי מסחר המונע מרגש (FOMO) יותר מאשר ראייה וניתוח רציונלי של חברות. אנשים חושבים שיש לזה חלק משמעותי בריבאונד החזק שחווה השוק, אבל יחד עם זאת חשוב לזכור שמדובר בדולרים קטנים פי כמה וכמה בהשוואה לשחקנים הגדולים בשוק כמו קרנות גידור והבנקים, שמזיזים טריליוני דולרים. 

לאחרונה צץ נתון מעניין שמראה על כך שבתוך אינדקס הS&P500, רק 5 חברות נמצאות בתשואה חיובית בהסתכלות של שנה אחורה, בזמן ש495 החברות האחרות עדיין נמצאות בתשואה שלילית. נתון זה מבהיר לנו שמדובר בשוק אסימטרי לחלוטין, למרות שעל פניו, תעודת הסל המחקה של האינדקס הצליחה לחזור למצב בו הייתה לפני תחילת המשבר. לא יהיה קשה לנחש מי הן 5 החברות (ביג-טק) שמשקיעים קונים במצב כזה, במיוחד כאשר הם מדווחות על עלייה בהכנסות ופעילות עסקית מוגברת למרות המשבר. השורה התחתונה היא שלא מדובר כאן בהתאוששות כללית של מניות הS&P500, אלא ש5 חברות מתוך האינדקס קיבלו תאוצה חזקה מספיק כדי לאושש את המדד. בהתאם לכך, משקיעים קנו ועדיין קונים את אותם 5 החברות הללו, במיוחד הקהל הצעיר והבלתי מנוסה שקונה את מה שהוא מכיר.

תשואות ה"סנופי 495" מול "סנופי 5", מעודכן לסוף יולי

לכל קונה יש מוכר

יש אמרה מפורסמת בקשר למסחר בשוק ההון: "אם אתה לא יודע מי הפראייר בשולחן, כנראה שזה אתה"

לכל עסקה יש שני צדדים, בשוק ההון זה קריטי למדי – כיוון שלכל עסקה יש מרוויח ומפסיד. 

אפשר לשער שכאשר הretail קונה, מישהו יותר מנוסה כנראה מוכר מהצד השני. במקרה הזה אנשי הפיננסיים מוול סטריט יכולים למכור למשקיעים החובבניים תוך שהם מעלים מחירים בשוק שנקרא seller's market (המוכרים שולטים במחיר). התוצאה היא שהמניות עוברות מהאנשים בחליפות לאנשים שרוצים לעשות כיף, המחיר משני לכך. אי אפשר להאשים את מי שמתחיל דרכו בשוק ההון! זה נראה כיף מבחוץ, אפשר לעשות כסף, לדבר על זה עם חברים וגם להתמכר לזה בדיוק כמו הימורים על ספורט. מה שכן, אפשר להאשים אותם בדבר אחד – בזה שהם לא קוראים את הפרטים הקטנים. 

רובינהוד, פלטפורמת המסחר המפורסמת של ארה"ב – מונה כיום למעלה מ10 מיליון סוחרים בפלטפורמה. 

אותם 10 מיליון הסוחרים לא צריכים לשלם עמלות על קנייה ומכירה של ניירות ערך. לכל אלה שתוהים, איך זה אפשרי שחברה פרטית מגיעה לשווי של מיליארדים וגם מרוויחה כסף,  תוך כדי שהיא למעשה לא גובה כסף עבור השירות שהיא נותנת – הנה הקאץ'. 

רובינהוד מרוויחה כסף ע"י תשלומים עבור הזרמת הוראות מסחר (payment for order flow) לפלטפורמות שמבצעות את העסקאות ומתמחות בmarket making. העסקאות מבוצעות בין היתר ע"י חברות שמתמחות במסחר אקטיבי בשוק ומרוויחות מהspread – הפער בbid בין המוכר והקונה. באופן אירוני, ברני מידוף(הונאת פונזי) היה מחלוצי מודל הpayment for order-flow. לפני שהתחיל את ההונאה הגדולה, מידוף ייסד וניהל חברת market making שהרוויחה 25-50 מיליון דולר בשנה בדיוק מהעסק הזה ורבים תפסו ממנו כאיש עסקים מוצלח. כמובן שזה לא הספיק לו…

השורה התחתונה היא שבמקום שרובינהוד תשלם לפלטפורמת המסחר על מנת לבצע את העסקה, רובינהוד מרוויחה כסף מפלטפורמת המסחר כיוון שהיא מנטבת לשם "הזמנות" מסחר, וזה מכניס להם כסף. כמה? ברבעון השני של 2020, רובינהוד הכניסה 180 מיליון דולר מorder-flow, או $0.36 ל100 פעולות מסחר בממוצע.
עסק לא רע, אה?

לא רק רובינהוד עושה את זה:

אפשר לזהות בטבלה שרובינהוד מרוויחה הכי הרבה בממוצע פר ני"ע בהשוואה לשאר פלטפורמות המסחר הגדולות כמו TD וצ'ארלס שוואב. אני לא מתפלא שככה זה עובד, הרי איך הם ירוויחו כסף? 

לאחר מחקר קצר, גיליתי שגם IB מרוויחה כסף מתשלום עבור order-flow אך רק תחת מודל הIBKR-Lite החינמי בו לא משלמים דמי מסחר ועמלות. בIBKR-PRO אין דבר כזה, כיוון שזה המודל בתשלום של אינטרקטיב ברוקרס. בתור לקוח של IBKR-PRO אני יכול להגיד שזה משמח אותי, ואני שמח לשלם 10 דולר בחודש בלי למכור את ההזמנות שלי לצד שלישי.

למה זה בעייתי?

הבעיה עם המודל של תשלום עבור order-flow היא שזה מוביל להעברת מידע על פעולות מסחר של סוחרים בפלטפורמה לצד שלישי שמנצל את זה על מנת להרוויח. כמובן שהן לא יודעים מי מוכר וקונה מניות, אבל הכל נכנס בצורה מסודרת למערכת שיכולה לנתח את המידע ולהפוך אותו לרווח אוטומטי לאותם הפלטפורמות.

לכן לקרוא לזה מסחר בחינם זה בעייתי, כיוון שהסוחרים משלמים לרוביהנוד ושאר הפלטפורמות הללו בדרך עקיפה, על חשבון המידע שלהם. בנוסף יש סיכוי טוב שהסוחרים גם משלמים מחירים גבוהים ממה שהם היו מקבלים באפליקציות מסחר בתשלום, ללא הסידור הזה. 

אם ניקח צעד אחד אחורה, זו שיטה דומה מאוד לאופי בו פייסבוק וגוגל מכניסות כסף – מכירת מידע של המשתמשים שלהם למפרסמים. אם המוצר בחינם, אתה המוצר.

אם נעשה zoom-out, ה1+1 מאוד פשוט:

  • משקיעים לא מנוסים קונים ומוכרים מניות דרך הטלפון, בתדירות גבוהה. 
  • הצד השני ששולט בשוק הוא קרנות גידור וגופים פיננסיים בעלי כלים מתקדמים, ידע וניסיון. 
  • לצד אחד יש יותר מידע מלצד השני, ובנוסף יש לו גישה למידע של פעולות של אותם המשקיעים שלא מנוסים שקונים. 

אז למי יש יותר סיכוי להיות הפראייר בשולחן?

בפעם הבאה שאתם ניגשים לסחור בפלטפורמה חדשה(כנראה ללא דמי מסחר), שווה לקחת דקה ולעבור על המדיניות פרטיות, או לחילופין לעשות חיפוש קצר בגוגל ולראות איפה הקאץ', והאם היא מוכרת מידע של המשתמשים שלה לקרנות גידור וגופים פיננסיים נוספים.

כשהמוזיקה מנגנת, כולם רוקדים

קשה להגיד מתי יגמר כל הטירוף הזה. כל יום חדש שמגיע, אנחנו ממשיכים להיחשף לטלטלות חדשות שנולדות כתוצאה מאירועי המשבר ומשפיעות על התנהלות הכלכלה העולמית. שוק ההון תמיד נמצא עם הפנים קדימה, וכך נראים גם המחירים. קשה לומר האם באמת עברנו את הגלים הגבוהים, ומתי נגיע לסוף המנהרה. 

מה שבטוח זה שככל שאנשים ימשיכו לקנות, המחירים ימשיכו לעלות, וכך גם השווי של החברות הפופולריות ביותר בעולם. בזמן שנראה כי כבר כולם שחכו מה קרה במרץ 2020, רק 6 חודשים אחורה, עדיין מרחפות באוויר חששות נוספות כמו אינפלציה, אירוע לא רחוק מהמציאות שקשור באופן ישיר לעליות בשוק ההון וגם להזרמת הכספים מהממשל האמריקאי. הדמוקרטיה במסחר מניות הוא כיוון חיובי לחלוטין לדעתי, שיכול לשנות לגמרי את האופי בו שוק ההון מתנהל. יחד עם זאת, הטרנד הזה טומן אתגרים וגם הזדמנויות לניצול סוחרים לא מנוסים. אני בטוח שיש המון אנשים שנכווים וגם ימשיכו להכוות בהמשך. 

"Derivatives are like guns, the problem isn’t the tool – It’s who is using the tool”

From 'The Big Short' by Michael Lewis

אני מסכים עם האמרה הזאת וחושב שהיא מסכמת יפה את תופעת כניסת משקיעי הretail לשוק ההון. כלי המסחר השתפרו מאוד בשנים האחרונות, וכעת מאפשרים רף כניסה נמוך יותר לסוחרים חדשים – דבר אשר אמור להכניס יותר תחרות לשוק ההון אך להכניס יותר רגש ובכך להשפיע על מחירי ני"ע. 

תופעת המסחר החינמי, ישירות מהסמארטפון, מציגה בפנייה אתגרים עבור משקיעים מתחילים. 

מדובר באותם אתגרים אליהם נחשפים גם משקיעים מנוסים יותר, אך בגלל זמינות הפלטפורמה ישירות מהכיס, 24/7, היא מכילה בתוכה פוטנציאל לקשיים גדולים אך יותר עבור הרגש.  

לעומת זאת, מסחר ישירות מהנייד כולל בתוכו יתרונות זמינות וקלות שימוש שלא נראו עד היום. זה נהדר עבור כל מי שרוצה לקנות מניות בקלות, בלי ללכת לברוקר שדורש סכום כסף מינימלי בחשבון. אפליקציות מסחר מסוג זה מתחרות באופן ישיר גם מול הבנקים, שכן הם למעשה מסוגלות לספק את אותם השירותים כאשר מצמידים להם כרטיס אשראי. אין דבר שעוצר את הברוקרים החדשים מלספק שירותי תשלומים, ניהול מזומנים וגם השקעות בכמה נגיעות, מכל מקום ובכל שעה. 

דעתי בנושא היא שהבנקים יכנסו לבעיה מהר ממה שנדמה להם, כיוון שמספר הסיבות כיום לנהל השקעות דרך הבנק שואף לאפס. ברגע שיותר אנשים יחשפו להשקעות ואחזקת ני"ע, יהיה להם הרבה יותר קל להעביר מזומנים לברוקר חינמי מאשר להעביר ני"ע לבנק המיושן. 

המאקרו

גל של משקיעים חדשים נכנס לשוק ההון ללא כל ידע מקדים במסחר, ורעיון כללי של מול מי הם משחקים. אנחנו עדים להשלכות של התופעה הזו תחת חווית שוק בלתי צפוי, מטלטל וקשה להבנה. זה משקף את הרגש המוגבר שמעורב בהחלטות המסחר של אותם משקיעי הסמארטפון, שקונים ומוכרים בלי לשלם עמלות, תוך כמה נגיעות במסך. אותם המשקיעים יהיו חכמים וגם מוצלחים יותר אם יהיו מודעים להשלכות של הכלים בהם הם משתמשים, ואולי יעצרו לרגע וישאלו את עצמם ממי הם קונים מניות. 

יש הרבה דברים חיוביים שמביאה הטכנולוגיה הזו לעולם המסחר, ובין היתר חושפת דור חדש של משקיעים לכלים מעולים דרכם ניתן להשקיעה בנכסים אמיתיים, אפילו רק עם כמה שקלים(חלקי מניות). זה לוקסוריוס שלא היה לדור הקודם, וגם לא לזה שלפניו, כך שלדור הנוכחי יש יותר הזדמנויות לחשוף עצמו לנכסים מניבים כבר בגיל צעיר ולהתחיל לצבור ריבית דריבית בגילאים מוקדמים יותר מבעבר. 

יחד עם זאת, קלות המסחר בפלטפורמות הללו כוללת בתוכה גם תופעות לוואי המשפיעות על השוק באופן יותר נרחב. אם עד לא מזמן שוק ההון היה המקום של האנליסטים ומדעני הדאטה, היום חלק ממנו שייך למשקיעי הרובינהוד, שבסך הכל רוצים לעשות כיף.  

השורה התחתונה היא: שוק ההון הוא לא מה שהיה בעבר, הכלים משתנים, הקלפים וכך גם השחקנים. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
גלילה לראש העמוד

כותב התוכן באתר הינו משקיע חובבן. האמור באתר אינו מהווה יעוץ מקצועי או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
כל המסתמך על תכני האתר מבלי להיוועץ בבעל הרישיון המתאים עושה זאת על אחריותו בלבד. האתר עושה שימוש בקבצי עוגיות. (תנאי השימוש)

כותב תוכן האתר הינו משקיע חובבן. האמור באתר אינו מהווה יעוץ מקצועי או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
כל המסתמך על תכני האתר מבלי להיוועץ בבעל הרישיון המתאים עושה זאת על אחריותו בלבד. האתר עושה שימוש בקבצי עוגיות. (תנאי השימוש)