איך להשקיע בביטקוין ב2021

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

ביטקוין ממשיך לבסס את ערכו כנכס הדיגיטלי הראשון בעולם. כיום, אנחנו רואים מוסדות וגם חברות ציבוריות שממשיכות להמיר חלקים מהקופה שלהם לביטקוין כחלק מאסטרטגיית ניהול הסיכונים שלהם, וגם הגנה נגד אינפלציה מתחזקת. 

דרכים להשקעה בביטקוין

אפשר לראות בשלב זה כיצד מוסדות פיננסיים מכובדים המשקיעים במטבע מחזקים את המוניטין שלו בקרב הסובבים אותם, וכתוצאה מכך משפיעים על ערכו. אחרי הכל, הערך של ביטקוין נגזר באופן ישיר מהאופן בו הציבור תופס אותו. עד השנה, מוסדות פיננסיים בודדים היו פרו-ביטקוין, ורבים הספידו אותו כחסר ערך, הונאתי. 

בתחילת השנה ריי דאליו, מנהל קרן הגידור הגדולה בעולם קרא לביטקוין ״גידור מעולה״ בסביבה הנוכחית. זה לא מאשר את ההנחה, אך יכול להעיד על כך שהקרן שלו מחזיקה בביטקוין כחלק מנכסי הקרן. זה הגיע באופן יחסית מפתיע, רק שנה לאחר שקרא לביטקוין חסר-ערך בראיון שנתן בפורום הכלכלה העולמי בדאבוס בתחילת 2020.

חשוב לזכור שאם כמה שזה נשמע אבסורדי, ביטקוין לא היה רלוונטי עבור מוסדות שכאלו עד שהגיע לשווי גבוה מספיק. אם מוסד פיננסי שמנהל מאות מיליארדים היה רוכש את המטבע מוקדם מידי, היינו רואים מניפולציית מחיר קיצונית בעקבות קניית חלקים מכובדים מידי מסך אספקת המטבע הנוכחית. 

עבור המשקיע הממוצע, כניסת המוסדות להשקעה במטבע יכולה לחזק את תחושותיו בקשר ללגיטימיות אחזקת המטבע כנכס לגיטימי. יחד עם זאת, אופי ההשקעה בביטקוין ושאר מטבעות קריפטו יכול להיות מאתגר ואף להוות סיבה לגיטימית לחלוטין להימנע מהשקעה בו בכלל. אם למוסדות פיננסיים מפולפלים היה קשה לעשות זאת עד עכשיו – כך גם למשקיע הממוצע!

בישראל, ראינו לראשונה בית השקעות שנכנס להשקעה במטבע. אלטשולר שחם התחיל לטבול את הרגליים ולהמיר כ 0.3% מסך הנכסים המנוהלים – 100 מיליון דולר ולהכניס אותם לקרן הביטקוין $GBTC. אלטשולר נכנסו להשקעה בתזמון יחסית מוקדם ביחס לעליות האחרונות, והספיקו גם לממש רווחים על הפוזיציה שפתחו. סך הנכסים שקרן הביטקוין של Grayscale מחזיקה כיום עלה בצורה משמעותית בחודשים האחרונים.

החדשות הטובות הן שביחד עם העליות האחרונות והאצת הדיגיטיזציה של תחום הפיננסים – נפתחו אפשרויות חדשות למשקיעים להיחשף להשקעה במטבע בדרכים נוחות יותר מבעבר. באופן כללי, ככל שהזמן יעבור, אחזקת המטבע תהפוך לפשוטה יותר וכך יותר אנשים יקבלו נגישות למטבע בדומה לאחזקת/השקעה בזהב במאה הקודמת.

לפני שכל אדם ניגש לבחון השקעה בביטקוין או כל מטבע קריפטו אחר, חשוב שהוא / היא יקחו את הזמן להבין במה הם משקיעים ומדוע. כתבתי פוסט על איך ביטקוין יכול להיות ״נכס חדש״ – אני חושב שזו יכולה להיות נקודת כניסה הולמת כדי ללמוד על ביטקוין. 

בנוסף, אני ממליץ לכל אחד לקחת את הזמן לקרוא על הנושא מעבר לפוסט הזה. לעשות שיעורי בית לפני שמשקיעים זה חשוב, לא רק בשביל ההבנה אלא גם בשביל לבנות שלד חזק לגישת ההשקעה לטווח הארוך, על מנת להימנע מקשיים רגשיים בעקבות תנודתיות ההשקעה בטווח הקצר. משקיעים שלוקחים את הזמן להבין במה הם משקיעים סובלים פחות בטווח הארוך, בגלל שהם יותר בטוחים בהשקעה שלהם. 

עד שבתי השקעות בישראל יאפשרו למשקיעים גישה להשקעה בביטקוין בתוך קרן ההשתלמות / קופת הגמל שלהם, חשוב לי לכתוב מדריך שיעזור לצרכן הפשוט לקבל גישה להשקעה שכזו בדרך הנכונה. עולם הקריפטו יכול להיות מאוד מבלבל למי שרק שמע על המושג ורוצה לטבול את הרגליים. יש הרבה אפשרויות לקנות ביטקוין, רובם לא מספיק לגיטימיות בעיניי, וקל להיכוות. 

חשוב לי להבהיר כי אני לא ממליץ להשקיע בביטקוין או כל מטבע קריפטו אחר, או למעשה כל נכס אחר. מי שבוחר להשקיע בקריפטו, שיקח בחשבון שהוא יכול להפסיד את כל הכסף שלו מחר בבוקר, ויפעל בהתאם. 

מדובר בטכנולוגיה חדשה יחסית, וחשוב לזכור את הסיכונים שבאים איתה ביחד.

הקדמה

כיום, אחזקה ישירה של מטבעות קריפטוגרפיים מצריכה ידע טכנולוגי יחסית מתקדם לצורך אחסון הולם של המטבעות וגם על שמירתם לטווח הארוך. אחזקת ביטקוין בצורה ישירה דורשת ארנק דיגיטלי – איתו מגיעה כתובת ציבורית, אליה ניתן לקבל מטבעות וגם תצרף פרטי (private key), שמאפשר את שחזור הארנק במקרה והמשתמש איבד גישה לסיסמת הארנק שלו. העניין הוא, שמשמורת ה private keys היא משימה הדורשת משמעת אבטחה. בהיעדר זאת, הגישה למטבעות יכולה להיעלם ולהשאיר הרבה כסף נעול על השולחן.

בשביל להימנע מכך, חברות כמו Coinbase וBinance בנו פלטפורמות מסחר במטבעות קריפטו, בהן אין צורך לדאוג לאחסן את הprivate keys , או לחשוש מאחזקת המטבעות באופן מאובטח מספיק. הן עושות זאת עבור הלקוחות שלהם ובתמורה לכך גובות עמלות שימוש. עבור הצרכן, זה אומר שהוא צריך לזכור רק שם משתמש/כתובת אימייל וסיסמא לשירות, אותה ניתן לשחזר.

ההתפתחות המעניינת האחרונה היא השקת ביטקוין ETF – קרן סל מאושרת המאפשרת חשיפה למטבע דרך אחזקת נייר ערך הנסחר בבורסה הקנדית. בשביל רבים, זו תהיה האפשרות הנוחה ביותר לחשיפה לערך המטבע, בגלל פשטות האחזקה וההוספה שלו ישירות לתוך תיק המניות. השקעה כזו נראית אטרקטיבית אך אינה מושלמת כפי שנלמד. 

לקוחות כשירים ומוסדות כמו אלטשולר יכולים ליהנות מפתרונות פרימיום כמו קרנות ההשקעה של Grayscale, המאפשרות רכישת מניות בקרן נאמנות, המחזיקה ביטקוין עבור כל מניה בקרן. האפשרות הזו לא זולה אבל נותנת פתרון מקיף לרכישה, נוחות שימוש וגם אבטחה כמובן. יחד עם זאת דמי הניהול וגם סף הכניסה לקרן גבוהים יחסית.

לפני שנבחן את האפשרויות הללו לצורך חשיפה לביטקוין, חשוב להבין את הדרך הנכונה ביותר עבור כל אחד לעשות זאת. 

על מנת להבין מה הדרך המתאימה ביותר עבורכם להשקיע בביטקוין, חשוב להבין מה פרופיל המשתמש שלכם ומה חשוב לכם בהשקעה שכזו. בהשקעות באופן כללי, אלא אם אני נהנה מהעיסוק, אני תומך ברעיון של לשלם למישהו אחר בשביל לעשות לי חיים קלים יותר.

פרופיל המשקיע

לפני שנבחן את האפשרויות הללו לצורך חשיפה לביטקוין, חשוב להבין את הדרך הנכונה ביותר עבור כל אחד לעשות זאת. 

על מנת להבין מה הדרך המתאימה ביותר עבורכם להשקיע בביטקוין, חשוב להבין מה פרופיל המשתמש שלכם ומה חשוב לכם בהשקעה שכזו. בהשקעות באופן כללי, אלא אם אני נהנה מהעיסוק, אני תומך ברעיון של לשלם למישהו אחר בשביל לעשות לי חיים קלים יותר.

מי אני

השאלה הזו מתייחסת לסטטוס שלכם כמשקיע – האם אתם משקיעים כעסק / מוסד, משקיע ״רגיל״ או משקיע כשיר. משקיעים כשירים ומוסדות נהנים לרוב מיותר אפשרויות השקעה, משקיע פשוט (כרגיל) יאלץ להסתפק בפחות אפשרויות, אך גם ישלם פחות עמלות ברוב המקרים.

 

האם אני מעדיף להחזיק מטבעות או ני״ע?

פשוט ולעניין, יש אנשים שיעדיפו להחזיק ישירות במטבעות כי ״אין על מי לסמוך״
(not your keys, not your coins). מהצד השני, יש כאלה שיעדיפו להחזיק ישירות בני״ע עוקבי מדד בשביל נוחות מס רווחי הון (ביטקוין מוגדר בישראל כנכס, ומחוייב בתשלום מס רווחי הון בגובה 25% כמו שאר ני״ע) ורכישה/מכירה דרך ברוקר מניות במקום התעסקות עם בלוקצ׳יין.

 

האם אין לי בעיה להיות אחראי למטבעות שלי?

במקרה ובוחנים אפשרות להחזיק את המטבעות באופן ישיר, יש לשאול את עצמם האם אתם ״טכנולוגיים״ מספיק כדי להבין כיצד לגשת לארנק שלכם, לפתוח אותו, לשלוח ולקבל מטבעות, וגם לגבות את המפתח שלכם במקום מאובטח מספיק (לא, גוגל שיטס לא נחשב מאובטח 🙂

אם לא, אל דאגה – אפשר ללמוד את זה. יחד עם זאת, כדאי שיהיה לכם חוש לטכנולוגיה באופן כללי.

 

האם אני מעדיף לשלם למישהו עמלות על מנת שיחזיק לי את המטבעות?

אם בכל זאת עניתם ״לא״ על השאלה קודמת, כנראה ששווה לשקול שימוש בפלטפורמה שתגבה ממכם עמלות נוספות על השימוש פשוט יותר דרך פלטפורמה. המטבעות עדיין יהיו באחריותכם, פשוט לא תחזיקו אותם בארנק שלכם ישירות, ולא תצטרכו להחזיק במפתח האישי.

בחנו את האפשרויות

אחרי שהבנתם פחות או יותר איפה אתם עומדים מבחינת ההעדפה שלכם לאחזקת השקעה מסוג שכזה, השלב הבא הוא לבחור דרך איפה להשקיע. כעת נבחן את כל האפשרויות העומדות בפניכם. תרגישו חופשי לפסוח על סעיפים שלא מתאימים לפרופיל המשקיע שלכם.

אחזקה ישירה במטבעות (מתאים לכל משקיע)

אם בחרתם באחזקה ישירה במטבעות דיגיטליים, עומדות בפניכם שתי פעולות עיקריות לצורך אחזקת המטבע:

1. רכישת המטבעות באופן ראשוני / קבוע

2. אחסון המטבעות 

 

רכישת המטבעות

יכולה להיעשות דרך פלטפורמות מסחר או ברוקרים. ניתן לרכוש את המטבעות בעזרת כרטיס אשראי, העברה בנקאית לחשבון או אפילו במזומן דרך בנקומט קריפטו. אני דוגל ברכישת מטבעות דרך פלטפורמות עם מוניטין גבוה, שמשרתים מיליוני לקוחות קיימים. בד״כ, הפלטפורמות הללו יגבו ממכם עמלת רכישה של 0-3% ואפילו יותר אם רוכשים דרך כרטיס אשראי. במקרים מסוימים, פלטפורמות לא גובות עמלה על קניה דרך העברה בנקאית.

רכישת מטבעות היא למעשה פעולה בה תקבלו מטבעות לארנק שלכם לאחר שליחת התשלום. בד״כ התהליך יכול לקחת מספר דקות ואף שעות, בהתאם לעומס העסקאות בבלוקצ'יין בכל רגע נתון, וגובה עמלת שליחת המטבע שהמקום ממנו קניתם את המטבעות משלם (ללא קשר לעמלת העסקה ששילמתם). 

חשוב לספק את הכתובת המדוייקת של הארנק שלכם(ראו שלב אחסון המטבעות), על מנת שמטבעות יגיעו למקום הנכון(אי אפשר לבטל עסקה, מטבעות שנשלחו לכתובת שגויה יהיו אבודים). במידה והמטבעות נרכשים ישירות בתוך פלטפורמת מסחר, הם פשוט יכנסו ישירות לחשבון שלכם בתוך הפלטפורמה.

 

אחסון המטבעות 

הוא שלב חשוב ביותר, בשביל לתת להשקעה שלכם מקום מאובטח מגנבים או האקרים. בבחירת הארנק שלכם עומדות שתי אפשרויות:

אחסון חם: הארנק שלכם יהיה על המחשב האישי שלכם בצורת תוכנה או בתוך דפדפן האינטרנט שלכם ותמיד מחובר לאינטרנט. 

 

יתרונות: זמינות, נוחות שימוש, קל להתקנה.

חסרונות: פחות מאובטח, זמין לכל מי שיש גישה למחשב שלכם, יותר נגיש להאקרים.

 

אחסון קר: הארנק שלכם נמצא על USB שניתן לחבר למחשב, ורק כאשר הוא מחובר ניתן לשלוח/לקבל מטבעות. בד״כ הUSB מגיע עם תוכנה מותאמת שמאפשרת שימוש ופונקציונליות מלאה.

 

יתרונות: אבטחה מקסימלית, המטבעות ניתנים לשחזור גם במידה וארנק אבד בעזרת קוד מפתח.

חסרונות: נוחות שימוש – יותר מסורבל לקבל ולשלוח מטבעות, עולה כסף, פחות נגיש להתחבר לשירותים/פלטפורמות אחרות.  

בזמן התקנת הארנק, יש להקליט את תצרף ה seed-phrase שלכם במקום מאובטח אך מתוחכם, שלא מאפשר לאחרים גישה קלה אליו. תצרף ה seed-phrase הוא למעשה ה private key של הארנק שלכם ומאפשר את שחזור הארנק בהתאם לכתובת שלכם במידה ואבדה הגישה אליו. 

אפשרות נוחה להקליט את ה seed-phrase שלכם יכולה להיות במנהל סיסמאות כמו Dashlane או One Password, או בכל מקום אחר שעולה בראשכם. אני מזהיר אתכם מלשמור את התצרף במקומות כמו האימייל האישי שלכם, טבלת אקסל או פתק על המקרר בבית. מדובר פה בקוד הסודי שמאפשר לשחזר את הארנק שלכם וגם לשלוח ממנו מטבעות לארנקים אחרים. 

במידה והקוד אבד מסיבה כלשהי, מומלץ לשלוח את המטבעות בארנק לארנק חדש או אחר, על מנת למנוע מצב בו אתם ננעלים מחוץ לארנק שלכם. 

 

לאחר שהקלטתם את ה seed-phrase שלכם במקום מאובטח וסיימתם עם תהליך התקנת הארנק עם סיסמא ושם משתמש, אפשר לקבל אליו מטבעות. על מנת לעזור זאת, יש לספק את הכתובת הציבורית שלו (Public Key) לצד השולח. מדובר בתצרף רנדומלי באורך של 26-35 אותיות. כדי לספק אותו לצד השולח בצורה הולמת, הכי בטוח לעשות ״העתק, הדבק״, ולוודא לאחר מכן שהזנתם את הכתובת הנכונה, רק בשביל השקט הנפשי. 

מעולה! עכשיו ניתן לעקוב אחרי העסקה בזמן אמת ולראות את האישורים שהיא מקבלת מ״עובדי המערכת״ – ה miners וה validators המעבדים משוואות מתמטיות בעזרת כח מחשוב על מנת לאשר את המצב החדש את הבלוקצ׳יין והעסקה שלכם. 

איך? ניתן להדביק את כתובת ה public-key של אחד מהצדדים בעסקה באתרים שמציגים את מידע של כל עסקאות הבלוקצ׳יין בזמן אמת. חשוב לזכור שמערכת הבלוקצ׳יין היא פתוחה לציבור, וכך גם כל העסקאות במערכת הזו. לפיכך, מומלץ לא לקשר בפומבי את שמכם לכתובת מסוימת לצורכי פרטיות המידע (בדיוק כמו שאתם לא נותנים לאף אחד גישה למידע בחשבון הבנק שלכם).

שליחת מטבעות מהארנק שלכם מתבצעת באופן דומה לקבלת המטבעות – עליכם יהיה להזין את הכתובת ציבורית של הנמען על מנת לשלוח את המטבעות. בנוסף, יהיה עליכם לשלם את עמלת ביצוע העסקה שתלך ל״עובדי הבלוקצ׳יין״ כתשלום על כח המחשוב שנדרש מהם על מנת לאשר אותה. 

ככלל אצבע, ככל שסכום עמלת עסקה גבוהה יותר, כך יקוצר זמן ביצוע העסקה (כיוון שלמי שיעבד אותה יהיה תמריץ גדול יותר לתת לה עדיפות על עסקאות אחרות). ביצוע עסקה יכולה להיות עניין של כמה דקות עד שעות, בהתאם לעומס על הבלוקצ'יין וגם סכום העמלה שהסכמתם לשלם בשביל ביצוע העסקה.

לסיכום: אחסון מטבעות על ארנק יכול להיות אתגר עבור אנשים מסוימים, אך נותן לבעליו גישה בלעדית על המטבעות בחזקתו. במידה וניתן לקיים סטנדרט אחסון גבוה עם אבטחה הולמת, אפשר לישון בשקט בלילה ולדעת שהמטבעות שלכם מאובטחים. אחסון מטבעות על ארנק ללא פרוטוקול אבטחה הולם אומר שבעל המטבעות נשען על מזל ומסכן את המטבעות היקרים שלו בכל רגע בו הוא מחובר לאינטרנט.

יתרונות: פעולות בשליטה עצמאית, עלות נמוכה, סטנדרט אבטחה גבוה במידה ופועלים בהתאם.

חסרונות: צורך בהבנה בסיסית של מערכת הבלוקצ׳יין (על מנת לשלוח ולקבל עסקאות), נשיאת הסיכון המלא של אובדן המטבעות, צורך בקיום אבטחה הולמת.

ארנקים דיגיטליים ידועים לאחסון חם: 

Exodus, Wasabi, Samourai, Bisq

 

פתרונות לארנקי קריפטו באחסון קר:  Ledger

לעשות הכל במקום אחד

כמו בנקים, פלטפורמות קריפטו נבנו בשנים האחרונות על מנת לספק לצרכנים פתרון אחד נוח לרכישה, אחסנה ומסחר במטבעות דיגיטליים. אותן פלטפורמות מאפשרות לכל אחד לקנות מטבעות בקלות ולאחסן אותם במשמורת הפלטפורמה. 

 

מה זה אומר בפועל? 

כאשר המטבעות נמצאים בפלטפורמה ולא בארנק חיצוני, המשמעות היא שהם מוחזקים בארנק מרכזי (או כמה ארנקים) של אותו נותן השירות – בכוחו לעשות מה שירצה עם המטבעות הללו בדיוק כמו שהבנק מחזיק את הכסף הרגיל שלנו. ללקוח יש שליטה מלאה על פעולות הקשורות באחזקת המטבע דרך אותה הפלטפורמה, אך חשוב לזכור כי באופן אולטימטיבי, המטבעות לא נמצאים רק בחזקתו.

כאמור, הלקוח מקבל חווית שימוש נוחה ופשוטה – יש שירות לקוחות ולמי לפנות, ברוב המקרים אין צורך באחסון ה seed-phrase במקום מאובטח, אלא רק לזכור את שם המשתמש והסיסמא (אופציונלי ומומלץ: אמצעי אבטחה נוסף כגון Authenticator). על כך ברוב המקרים הלקוח ישלם לפלטפורמה עמלות נוספות מלבד עמלות לשליחת עסקאות בבלוקצ'יין. 

לרוב האנשים ולמרות עמלות גבוהות יותר, פלטפורמות שכאלה הן הפתרון האידיאלי לכניסה רכה לאחזקת ביטקוין ושאר מטבעות קריפטו, בגלל חווית שימוש שדומה יותר לבנק דיגיטלי רגיל. 

 

*טיפ: לעולם אל תקשרו בין פלטפורמת המסחר/אפליקציה ומספר הטלפון שלכם לצורך קבלת קוד אימות דרך סמס. זו שיטת אבטחה לקויה שחושפת את החשבון שלכם לסכנות sim-swap.

יתרונות: נוחות שימוש (גם דרך הסמארטפון), אין צורך לדאוג לאבטחת המטבעות(פרט לפרטי משתמש), תמיכה והכוונה.

חסרונות: תלויות בצד שלישי (שיכולה לפעמים לגרום לעיכובים בשליחת עסקאות), תלותיות מוחלטת ברמת האבטחה של הפלטפורמה (יכול לגרום לאובדן מטבעות במקרה פריצה), עמלות שירות נוספות בחלק מהפעמים.

פלטפורמות ידועות לרכישת מטבעות ואחסונם תחת מקום אחד למשתמשים בישראל:

Binance , BlockFi, Gemini

השקעה בביטקוין דרך מניות

יחד עם עליית הביטקוין בשנים האחרונות, נולד הצורך להכניס ני"ע עוקב. אחרי מספר שנים של קשיים רגולטורים להשקת תעודת סל העוקבת אחרי ביטקוין, ראינו לראשונה בשנה שעברה השקה של תעודת-סל העוקבת אחרי ערך המטבע ופתוחה לכל משקיע. יתרונות אחזקת נייר ערך אל מול החזקה ישירה של ביטקוין ברורות.

אחזקת נייר ערך נוחה יותר לקניה ומכירה, ואין צורך לדאוג לאחסון מטבעות באופן ישיר. בנוסף ניתן לאחד בין תיק המניות ו״תיק״ הביטקוין על מנת ליצור תיק השקעות שלם תחת מקום אחד. יתרונות נוספים הן נוחות בקשר לנושא חישוב מס רווחי הון וגם אחזקה ברורה יותר ממהיבט הרגולטורי.

הETF עוקב ביטקוין הראשון הוא של חברת purpose investments ונסחר בבורסה הקנדית. לפני רכישת ני״ע שכזה, חשוב להבין מה אומרת אחזקת נייר ערך עוקב ביטקוין בפועל. בדומה לזהב, נייר ערך עוקב ביטקוין במקרה של purpose investments אומר כי עבור כל מניה ש purpose investments מוכרת למשקיע היא קונה ברקע עוד ביטקוין.

עבור המשקיע, זה אומר שכל נייר ערך שהוא קונה מייצג חלקיק ביטקוין שנמצא אצל חברת purpose investments. החברה בחרה לאחסן את כל הביטקוין אותו היא רוכשת אצל חברה נאמנת בשם gemini, המספקת שירותי מסחר במטבעות קריפטוגרפים עבור משקיעים רגילים וגם קהל מוסדיים. 

בפועל, זה אומר שכל הביטקוין שקרן הסל הזו מחזיקה, נמצא באחסון (קר) של צד שלישי אשר מחויב לשמור על המטבעות מפני פרצות אבטחה. במקרה הזה אין אחריות על אובדן המטבעות (לנאמן יש ביטוח המכסה אובדן מטבעות חלקי) ולכן קיים סיכון לכל מי שמשקיע בני״ע שכזו בדומה לאופן השקעה בביטקוין דרך פלטפורמות כמו Binance וCoinbase.

מחיר נייר הערך $BTCC נגזר באופן ישיר ממחיר הביטקוין בכל זמן נתון. חשוב לזכור שעם כמו כל נייר ערך הוא נסחר רק בשעות הפעילות של הבורסה, לכן יכולים להיות פערי מחיר בזמן אמת בגלל ש ביטקוין נסחר 24/7.

נראה שיפתחו עוד יותר אפשרויות השקעה בביטקוין תחת ניירות ערך בשנים הבאות בפני קהל המשקיעים, לצד הלגיטימציה של ביטקוין בקרב הרגולטורים. החדשות הטובות הן שטרנד כזה צפוי להוביל ליותר תחרות בגובה העמלות שהקרנות גובות מהמשקיעים. (כיום ני״ע BTCC גובה עמלת ניהול בגובה 1%).

 

יתרונות: רכישה פשוטה דרך ברוקר המניות האהוב עליכם, אין צורך לדאוג לאחסון מטבעות.

חסרונות: עמלות, שעות מסחר מצומצמות יותר בהשוואה לקריפטו, אין אחריות על המטבעות.

רכישת מניות בקרן נאמנות (למשקיעים כשירים)

משקיעים כשירים ומוסדיים כיום בוחרים להשקיע בביטקוין (וגם מטבעות אחרים) דרך פלטפורמה מאושרת רגולטורית ע״י הרשות האמריקאית לני״ע בשם Grayscale המציעה מגוון קרנות נאמנות סחירות. בדומה ל $BTCC , גם כאן משקיעים קונים מניות המייצגות ביטקוין (פחות דמי ניהול) המוחזק ע״י החברה המנפיקה. Grayscale מחזיקה הרבה כסף בקרן נאמנות שלה (כמעט 40 מיליארד דולר נכון ל8.4.21) לעומת 1 מיליארד דולר בלבד בETF הקנדי של Purpose investments. 

קרנות הנאמנות של Grayscale נחשבות כיום למוצר פרימיום בקשר משקיעים מוסדיים מובילים, ביניהם אלטשולר שחם. משקיעים משלמים כיום 2% בשנה דמי ניהול, פי 2 מדמי הניהול ב $BTCC. חברת Grayscale שייכת ל DCG – חברה ותיקה בתחום הקריפטו שפועלת ע״פ הסטנדרטים הגבוהים ביותר ומשרתת לקוחות עם מוניטין גבוה, על זה לקוחות מוכנים לשלם מחיר גבוה.

היפה בקרן הביטקוין של Grayscale שנסחרת עם הטיקר $GBTC הוא שהיא זכאית להיכנס לקרנות חיסכון אישיות באמריקה, המקבילות לקרנות ההשתלמות וקופות הגמל בישראל. משקיעים יכולים ליהנות מהטבות מס על אחזקות הביטקוין שלהם דרך הקרן.

ממש לאחרונה, Grayscale כתבה שהיא מתחייבת להפוך את קרן הנאמנות שלה $GBTC ל ETF בהקדם האפשרי, ברגע שתקבל אישור מהרשויות באמריקה. במידה וזה יקרה, משקיעים יוכלו לצפות לעלויות דמי ניהול נמוכים יותר משמעותית שיעזרו לקרן להגדיל את כמות הנכסים המנוהלים. 

בינתיים, משקיעים רגילים יכולים גם לקבל חשיפה ל$GBTC דרך אחזקת ה ETF של Ark Invest שמשקיע בדור הבא של האינטרנט – $ARKW. קרן הסל הזו נותנת למשקיעים 5% חשיפה לביטקוין דרך מניות $GBTC שהקרן מחזיקה. 

יתרונות: מוצר פרימיום מוביל, סחיר, כמות נכסים מנוהלים, נותן הטבות דרך IRAs, מוביל בפן הרגולטורי. 

חסרונות: פתוח רק למשקיעים כשירים/מוסדיים, עלות גבוהה.

 

השוואה בין ני״ע עוקבי ביטקוין

על מנת הגיע למסקנה – איזה ני״ע עוקב בצורה הטובה ביותר אחרי ביטקוין? ביצעתי השוואה בין התשואות בפועל של ביטקוין כמטבע, ני״ע $GBTC ו $BTCCU (צמוד דולר אמריקאי) בתקופה של חודש מרץ.

השוואה בין ני״ע עוקבי ביטקוין וערך המטבע בין 1.3.21-4.1.21

 

ניתן לראות הבדל משמעותי בין הקרן $GBTC ו $BTCCU שהצליחה לעקוב באופן כמעט מושלם אחרי ערך הביטקוין בתקופת ההשוואה.

ספק נאמנות (למשקיעים עם סכום של 5 אפסים לפחות)

קרנות כמו $BTCC ו $GBTC מפקידות את הביטקוין שהן צוברות אצל נאמנים שאחראים להחזיק את המטבעות שלהם תחת סטנדרט האבטחה הגבוה ביותר. ברוב הפעמים, נאמנים יחזיקו את רוב הנכסים באחסון קר, אך בפעמים רבות גם באחסון חם לצורך זמינות מוגברת לצורכי מסחר. 

משקיע יכול לעקוף את הקרן וללכת ישר לחברות נאמנות שיגבו דמי ניהול בתמורה להפקדת מטבעות בפלטפורמה שלהם. חשוב לציין שמדובר במערך יותר מתוחכם מUSB ששוכב בתוך המגירה במשרד. חברות כמו Anchorage, Fireblocks, Coinbase וCurv בונות מערך שלם של אוטומציה, אבטחה ואחסון מטבעות בסטנרדטים גבוהים שכוללים בין היתר שיטות כמו Multi-Party-Computation אשר מפזרות את ה private-key בין כמה גורמים.

סצנת הנאמנות התקדמה פלאים מאז 2017-18, ומספקת כיום תשתית רחבה לאחזקות גדולות של קריפטו. בהשוואה ל17-18, ניתן לראות ירידה דרמטית בגניבות מטבעות ופריצות אבטחה, בין היתר בזכות תשתיות מסוג זה שמספקות הגנה למשקיעים.

 

מתוך דו״ח הפשע בקריפטו ל2020 של Chainalysis

שירות נאמנות יכול להתאים למשקיע או מוסד שרוצה להחזיק במטבעות אך לא לדאוג לאחסון הולם ואבטחה. רוב מוסדות, קרנות השקעה, חברות וסטארטאפים משתמשים בשירותי נאמנות צד שלישי על מנת להכניס סדר ואבטחה לאחזקות שלהם. שירותי נאמן נחשבים כסטנדרט בסיסי בפעמים רבות עבור עסקים בתחום ומתן שירותים, בדומה לבנקים.

יתרונות: אבטחה גבוהה, עלות סבירה, שירותים גמישים בפלטפורמה דיגיטלית.

חסרונות: תלותיות בצד שלישי, סף כניסה גבוה.

סיכום

אני אוהב לחזור לתפיסה שאומרת שככל שביטקוין שורד עוד שנה, כך ערכו עולה (גם אם המחיר לא מגלם זאת). העולם משתנה וכך גם נכסים פיננסיים. אם בעבר אנשים נצמדו לזהב כמקור ערך מוסכם, היום אנשים נצמדים לנכסים דיגיטליים המדמים עקרונות דומים. אספקה קבועה, ערך אינטרינזי, אמצעי למסחר, וגם גידור מנכסים אחרים צמודי דולר כמו מניות. 

ביטקוין בשבילי הוא כמו זהב בתחילת דרכו. כל נכס בתחילת דרכו ״סובל״ מתנודתיות, חוסר וודאות בפן הרגולטורי וגם איום מנכסים אחרים קיימים. ביטקוין מתייצב עם השנים והופך ליותר נגיש עבור משקיעים. 2020 הייתה השנה הכי חשובה לביטקוין עד היום, וזה התבטא בשינוי המחיר. 

משקיעים מוסדיים נתנו את חותמת הלגיטימיות למטבע, לצד מספר עולה של חברות ציבוריות שפרסמו כי הן מחזיקות במטבע. היפה הוא שגם המשקיע הקטן משתתף בטרנד, ויכול היום להשקיע בביטקוין בנוחות מקסימלית – הבדל של שנות אור מנגישות המטבע ב 2012.

כתבתי את המדריך הזה כדי לעזור לאנשים להבין כיצד להחזיק נכס חדש שכזה, ללא קשר לסכום ההשקעה. למעשה, היופי הוא שאפשר לקנות ביטקוין גם ב$1, אין השקעה מינימלית או עמלות פתיחת תיק. אפשר פשוט לקנות את המטבע ולשמור אותו בארנק לשנים קדימה. אם ביטקוין ימשיך לבסס עצמו כזהב 2.0 – אולי אותו הדולר יהפוך ל $2.

למרות שאני לא מעודד אף אחד לרכוש ביטקוין, אני כן מעודד אנשים לקרוא ולהבין יותר על המטבע ואיך ניתן להשקיע בו. מי שמבין את הערך במטבע, יכול לחשוף עצמו להשקעה בלי לבקש רשות מאף אחד. זה בעיני אומר הכל – ביטקוין מסמל את סופו של העולם הפיננסי הסגור לאנשים עם החליפות, ועד היום יצר הכי הרבה מיליונרים בעולם, יותר מכל מנייה או השקעה אחרת. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
גלילה לראש העמוד

כותב התוכן באתר הינו משקיע חובבן. האמור באתר אינו מהווה יעוץ מקצועי או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
כל המסתמך על תכני האתר מבלי להיוועץ בבעל הרישיון המתאים עושה זאת על אחריותו בלבד. האתר עושה שימוש בקבצי עוגיות. (תנאי השימוש)

כותב תוכן האתר הינו משקיע חובבן. האמור באתר אינו מהווה יעוץ מקצועי או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
כל המסתמך על תכני האתר מבלי להיוועץ בבעל הרישיון המתאים עושה זאת על אחריותו בלבד. האתר עושה שימוש בקבצי עוגיות. (תנאי השימוש)