150 ימים אל תוך 2021

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

הפוסט הבא נכתב באופן אנוכי לחלוטין – הוא עזר לי לעשות סדר בראש עם כל האירועים המטורפים שהיו לנו עד עכשיו מתחילת השנה. עבור כל מי שנמצא בתוך העולם המטורף הזה של טכנולוגיה, אין מצב לא ללמוד דבר חדש בכל יום. יחד עם זאת, הלמידה הזו באה עם האתגר של לעכל ולהסיק מסקנות מהאירועים והמידע שנצבר אלינו על מנת לקבל החלטות טובות יותר. אני מקווה שהפוסט הבא יעזור לכם לעשות סדר בראש, בקשר לדרך שהשווקים עברו מתחילת 2021 ועד עכשיו. (150 ימים עד ה31 במאי).


השנה נפתחה בקונצנזוס חיובי בקשר לשוק ההון ומניות טכנולוגיה בפרט. תיקי המניות נראו טוב במיוחד בסוף ינואר והכל היה ורוד מתמיד. פתיחה מחודשת לכלכלה, חיסונים בישראל, ארה״ב ומקומות נוספים. אין סיבה לשוק המניות לסגת בשלב זה. כך חשבנו.

בסוף פברואר הגיעו אלינו ציפיות אינפלציה גבוהות בסוג של הפתעה, אם כי זה היה נראה כמו תרחיש הגיוני לחלוטין אחרי שנה של הדפסת כסף קיצונית. מניות שנסחרו במכפילי רווח גבוהים פתאום חטפו שוק בעקבות העלאת התשואה באג״ח 10 שנים ביותר מ 1% במהלך החודשים האחרונים.

אינפלציה בהחלט מורגשת גם בחיי היום יום – מחירי עץ, מתכת, שירותים וגם אוכל עלו בצורה דרמטית בחודשים האחרונים. החשש הוא שחברות יפגעו מזה באופן משמעותי, וכתוצאה מכך קצב הצמיחה שלהן יפגע מכך – לכן הם לפתע נסחרות במחירים נמוכים יותר.

באופן כללי, חשוב לזכור ששוק המניות תמיד נמצא בתחרות מול שווקי האג״ח. כשמניות ״יקרות״ ואג״ח לפתע נעשה אטרקטיבי יותר, כספים נודדים למקום בטוח יותר כיוון שסוף סוף יש אלטרנטיבה ראויה. למה לי לסכן את כספי על מניה שנסחרת במכפיל הכנסה 20 כשאני יכול לקבל 1.5% בשנה ללא סיכון? זאת השאלה שגרמה לתיקון האחרון בשוק. 

מדד הS&P500 סגר תשואה של 14% ברבעון הראשון של 2021.

ישראל

משקיעים בישראל ראו תוצאות נהדרות לרבעון הראשון של 2021, עם עליות יפות במדדים ובקרנות ההשקעה. 

משקיעים במסלולים הכלליים בקרנות ההשתלמות וקופות הגמל המובילות ראו תשואות של 5-7% מתחילת השנה. הפתיחה המחודשת והאצה במתן חיסונים עשה את שלו – ישראל מקדימה את שאר העולם בחזרה לשגרה, השוק שיקף זאת.

מניות טכנולוגיה

עליות האג״ח הכאיבו למניות הטכנולוגיה, שנסחרו לפי מכפילי שיא עד חודש פברואר. מניות רבות חטפו תיקון של 20% + בתוך מספר ימים במרחץ דמים שעורר בהלה גדולה. מי שסבלו הכי הרבה כמובן הם אלה שתיקם היה מורכב ממניות טכנולוגיה בלבד, ללא כל אמצעי גידור לימים שכאלה. בעיני זה שיעור נהדר לבניית תיק חסין יותר לעתיד באמצעות פיזור סיכונים.

בתחילת השנה מניות כמו פייסבוק וגוגל לא היו פופולריות, ונסחרו לפי מכפילי רווח צנועים בהחלט, גם בהתחשב בסנטימנט הכללי של התקופה. באפריל, מניות הFAANG (ביג-טק) דיווחו על תוצאות רבעוניות יוצאות מן הכלל והראו לנו שהן יודעות להמשיך לצמוח גם בסדרי גודל כל כך עצומים. בממוצע, הם הביסו את הציפיות EPS ב 40%. זה דבר מאוד מעניין בעיני, ומראה כמה כח יש למונופולים הללו. לא במפתיע, הקונצנזוס מיהר לקפוץ חזרה אל הרכבת.

השקעה במניות הFAANG עדיין נראית בעיני אטרקטיבית מתמיד, בעיקר בגלל החוסן שאותן החברות הפגינו גם במהלך שנה כה מאתגרת, ואחריה. אם זה לא עצר אותן, מה כן יכול?

ספאק

מניות ספאק מייצגות בריכת הון שמחכה למיזוג עם חברה פרטית שתהפוך לציבורית דרך גוף הספאק, שמנפיק לפי שווי של 10 דולרים למניה אחת. ראה פוסט מקורי בנושא >>

אחרי שחשבנו ש 2020 היתה שנה קיצונית עם סה״כ הנפקות ספאק בשווי 83 מיליארד דולר, הגיע הרבעון הראשון של 2021 עם הנפקות בשווי 104 מיליארד דולר. כמו שאפשר לדמיין, קרנות ומשקיעים ניצלו את התחממות השוק לגייס כסף זול, בלי הרבה תמורה ידועה מראש. עליית הריבית בשילוב עם התערבות רגולטורית גרמו לתיקון דרוש ששטף הרבה מאותן המניות להיסחר חזרה בשווי המקורי של $10 למניה, ואז מתחת ל NAV במקרים מסוימים.

הפחד הרגולטורי בקרב מניות הספאק גרם להתערבות מצד ה SEC שקבע כי כל מניות הספאק כעת צריכות להתייחס ל warrants (שחילקו עד אז לכל מחזיקי מניות הUnit של הספאק) כהוצאה ולא כנכס כפי שנחשב עד אז. השינוי הזה גרם להרבה כאב ראש לרואי החשבון, שהיו צריכים לשנות את הספרים של אותן חברות ״הצ׳ק הפתוח״. דבר זה גרם לעיכוב במיזוגים מיועדים והוריד מהערכן של מניות הספאק ע״י המשקיעים, שעד לפני כן היו מוכנים לשלם פרימיום מכובד עבור ההזדמנות להיות הראשונים לקבל מניות בהנפקת חברות טכנולוגיה פרטיות.

למרות הכל, עדיין ישנם גופים איכותיים שמחפשים חברות איכותיות למיזוג – יהיה מעניין בעיני לראות האם יהיה קאמבק בגזרת הספאק לקראת החצי השני של 2021.

ערך קרן סל מחזיקה מניות ספאק SPXZ מתחילת השנה

קריפטו

שוק הקריפטו פתח את השנה חזק – ערך הביטקוין עלה מ 29 אלף דולר ב1 בינואר לשיא חדש של 64 אלף דולר ב13 באפריל – תשואה של 120% בתוך קצת יותר ממאה ימים בלבד. נכון ל31 במאי, ביטקוין הניב תשואה של 25% ב2021, לעומת 12% שהניב מדד ה S&P500. ב12 החודשים האחרונים, ביטקוין הניב תשואה מצטברת של 299%, לעומת 45% של הNDX ו 38% של הSPX.

ביצועי ביטקוין בשנה האחרונה בהשוואה לSPX וNDX
ביצועי ביטקוין מתחילת השנה בהשוואה לSPX וNDX

ערך הביטקוין ושוק הקריפטו המשיך להיות תנודתי גם ב cycle הנוכחי, אך בהסתכלות רחבה לשנים קודמות – הטרנד מראה שערך התנודתיות שלו יורד עם הזמן ונעשה דומה יותר לשל הנסדאק. 

שיעור התנדותיות של ביטקוין בהשוואה לNDX

באמצע מאי, מחיר הביטקוין ירד מ58 אלף דולר ל38 אלף דולר בתוך פחות משבוע. 

במקרה הזה, הנפילה היתה מושפעת מהתבטאויותיו של אילון מאסק בהקשר ליעילות הכרייה של מטבעות ביטקוין, השפעתו על הסביבה ועל כך שטסלה תספיק לקחת תשלומים בביטקוין, מספר חודשים בודדים בלבד אחרי שהפעילה אותו כאמצעי התשלום.

בנוסף, סין הכריזה על כך שהיא אוסרת על שימוש, כרייה ואחזקת קריפטו בתוך גבולות סין (בפעם השלישית ב10 שנים האחרונות). ההכרזה הזו היתה גם משמעותית, כיוון שיותר מ70% מכורי הביטקוין כיום יושבים בתוך גבולות סין. 

עם כמה ששני האירועים הללו נשמעים משמעותיים, אני לא חושב שיש להם השפעה לטווח הארוך. אחרי הכל, גם אם סין ממש תרצה, היא לעולם לא תוכל לעצור את ביטקוין, בדיוק בגלל האיכויות שלו כמטבע בלתי ניתן לעצירה.

לצד ביטקוין, ראינו התפתחויות משמעותיות על האיתיריום בלוקצ'יין. פרויקטים רבים השיקו עוד אפליקציות מבוזרות המאפשרות לכל אחד בעולם לבצע את אותן הפעולות שהוא מבצע דרך הבנק, ללא רשות של אף אחד ובאופן אנונימי לחלוטין. מטבע האית׳ר ETH, עלה 221% מתחילת השנה.

שוק הקריפטו עבר דרך כמה שלבים קלאסיים בחודשים האחרונים, שמאפיינים בועות נוספות גם בשווקים אחרים:

  1. שלב המשקיעים המקצועיים – נכנסים בד״כ ראשונים וגורמים לעליות משמעותיות ראשונות בנכס: הפעם ראינו את זה עם הרבה מוסדות פיננסיים מכובדים, חברות ציבוריות וגם מנהלי קרנות גידור. 
  2. שלב הריטייל המוקדם – המשקיעים הפשוטים נכנסים אחרי שהם מבינים כי מתבשל פה משהו מעניין, מתחילים בקניית ביטקוין.
  3. שלב הריטייל המתקדם – נכנסים שחקנים חדשים לשוק שמבינים כי יש עוד הרבה נכסים שיכולים לעלות. בד״כ כאן מתבצעת הגירה מהנכסים המרכזיים לנכסים קטנים ומסוכנים יותר. כולם מחפשים ״לעשות מכה״ וללכת הביתה. כמובן שהמחירים ממשיכים לעלות בגלל עלייה ברמת הסוחרים לטווח קצר. כאן השוק המוסדי מתחיל להתקרר. בבועה הזו – כאן נכנסו לשוק NFTs כהבטחה להיות ״הדבר הבא״.
  4. שיא הבועה – משקיעי ריטייל עדיין מחפשים הזדמנויות לעשות את המכה שלהם, וחושבים שיש עוד מקום לעליות. כאן ראינו את נכסים חדשים בסגנון דוג׳ שעלו נורא מהר וגם התרסקו. הריטייל כבר לא מסתכל על ביטקוין, ועברו להמר על איתיריום, דוג' וקרדנו – אלה הם הביטקוין הבא לפי הציפיה.

מה צפוי לנו בחצי השני של 2021

נראה שהמרכיב העיקרי שימשיך להשפיע על התנהגות השווקים היא התשואה לאג״ח 10 שנים. עלייה ל 2% באג״ח יכולה לגרום לרעידות נוספות בשוק המניות וגם בקריפטו שמראה קורלציה מסויימת בהתנהגות שלו למניות. יחד עם זאת, בגלל שהשוק תמיד מסתכל קדימה, ניתן להסיק כי השוק כבר תימחר מהלך של עליות נוספות בשוקי האג״ח בירידות האחרונות.

הסתכלות הפוכה על המצב הנוכחי בשווקים, אומרת לנו שלציפיות אינפלציה אין באמת השפעה ארוכת טווח על חברות ציבוריות, בעיקר אלו בתחום הטכנולוגיה, בגלל שצרכנים לא באמת הולכים להמשיך את הטרנד של צריכה מואצת בחודשים הקרובים. במקום, נחזור למצב בו הינו לפני המשבר, בו אנשים צרכו באופן יותר מתון וחברות טכנולוגיה היו המרוויחות העיקריות. 

מצב כזה אומר לנו שאין באמת מקום לתמחר בחסר מניות שכאלו בעיקר בגלל העובדה שאנשים ימשיכו לצרוך מוצרים וחוויות דרך טכנולוגיה. בנוסף, בשבועות האחרונים אנו רואים כי מדיניות המס החדשה שג'ו ביידן ניסה להכתיב יכולה לרדת מהפרק – זה דבר חיובי גם לחברות וגם למשקיעים. אני לא מתיימר להיות מומחה וגם לא ג'יני, אך אם זה יהיה המצב בחודשים הקרובים – קיים סיכוי טוב שנראה ריבאונד במניות הטכנולוגיה.

בהסתכלות רחבה לשנים קדימה, אני חושב שהמשבר האחרון ישאיר אחריו שינויים התנהגותיים בכל הקשור לאופי בו אנשים צורכים מוצרים ומתקשרים עם הסובבים אותם. בשורה התחתונה, זה אומר שהדיגיטיזציה קפצה כמה שנים קדימה – זה דבר חיובי ביותר ביותר עבור חברות הטכנולוגיה שנהנות מצריכה מוגברת, רווחים גבוהים יותר ושווקים גדולים יותר. חברות טכנולוגיה תמיד היו נראות יקרות בהווה אך זולות בדיעבד – אני לא רואה איך זה הולך להשתנות ב 20 שנים הקרובות. 

אני נשאר אופטימי בקשר להתפתחות האנושות וצמיחה של טכנולוגיה כפקטור המשמעותי ביותר במשוואה הזו. עבור מי שחושב כמוני, העלאת תשואות באג״ח, יותר מס רווחי הון וגם אפילו ציפיות אינפלציה לא אמורות לערער את התפיסה הזו. למי שהחזיק חזק ב150 ימים הראשונים של 2021, שאפו – אתם נראים טוב מתמיד.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
גלילה לראש העמוד

כותב התוכן באתר הינו משקיע חובבן. האמור באתר אינו מהווה יעוץ מקצועי או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
כל המסתמך על תכני האתר מבלי להיוועץ בבעל הרישיון המתאים עושה זאת על אחריותו בלבד. האתר עושה שימוש בקבצי עוגיות. (תנאי השימוש)

כותב תוכן האתר הינו משקיע חובבן. האמור באתר אינו מהווה יעוץ מקצועי או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
כל המסתמך על תכני האתר מבלי להיוועץ בבעל הרישיון המתאים עושה זאת על אחריותו בלבד. האתר עושה שימוש בקבצי עוגיות. (תנאי השימוש)